top of page
Website banner.png
rollup.png

Şikayet Kayıt Formu için lütfen aşağıdaki butona tıklayınız.

 BENİMSE: Haklar İçin Uzlaşı

Kıbrıs Barış Kültürü Merkezi (CPDC) ve Disiplinlerarası Hukuk ve Alternatif ve Yenilikçi Yöntemler Merkezi (ICLAIM), Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında VIII Hibe Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından finanse edilen BENİMSE projesinde bir araştırma konsorsiyumunun rehberliğinde bir raporlama mekanizması oluşturmayı hedeflemektedir. BENİMSE, yerel ve uluslararası düzeylerde savunuculuk stratejileri belirleyen yayımlanmış bulgular ve politika önerileriyle insan hakları ihlallerine ilişkin iki toplumlu bir projedir.  Önceki projelerden farklı olarak, bu proje Kıbrıs’ın mevcut durumundan kaynaklı insan hakları ihlallerini raporlamayı amaçlamaktadır ve bu bir sivil toplum ortaklığında gerçekleştirilmektedir. Proje, 28 Mart 2023 tarihinden itibaren CPDC ve ICLAIM tarafından uygulanmaya başlamıştır.

 

Kıbrıs Türk toplumuna yönelik Mali Yardım Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından finanse edilen proje, devam eden Kıbrıs sorununun, adanın her iki tarafındaki ayrımcı insan hakları ihlalleri ile ilgili durumu nasıl daha da kötüleştirdiğini ele almak için iki toplumlu bir çalışma yapmayı ve çözüm çabalarını desteklemeyi amaçlamaktadır.  Ayrıca, katılımcıların kültürel yeterlilik kapasitesini artıran, toplumlar  arasında daha fazla güven aşılayan ve böylece AB'nin diyalog, iş birliği ve hak temelli yaklaşım değerlerini destekleyen bir güven inşa etme mekanizması olarak hizmet verecektir. Proje, mağdurlara yönelik hedeflenen adli yardımın ötesinde, Kıbrıs genelinde ilgili hizmetlerde görev yapan devlet memurlarına yönelik ırkçılık karşıtı eğitimden, Kıbrıs'taki diğer insan hakları sivil toplum kuruluşlarıyla en iyi uygulamaların paylaşılmasından ve STK'lar için güven artırıcı çalıştaylardan oluşacaktır. Ayrıca sonuçların paylaşılacağı halka açık bir oturum düzenlenecektir. 

ETKİNLİKLER

Proje açılış etkinliği 

'BENİMSE: Haklar İçin Uzlaşı' projesinin tanıtım etkinliği 22 Haziran 2023'te CPDC'nin Lefkoşa'daki tesislerinde gerçekleştirildi.

rollup.png

Etkinliğin ilk konuşması Kıbrıs Barış Kültürü Merkezi Başkanı Dr. Meltem Onurkan Samani tarafından yapıldı. Onurkan Samani, Kıbrıs sorunu kaynaklı ihlallerin daha geniş bir perspektiften bakılarak ele alınması gerektiğini vurguladı. ICLAIM Kurucu Direktörü Prof. Stéphanie Laulhé Shaelou, çatışmanın insan hakları ortamları üzerindeki etkisi üzerinde durdu ve Kıbrıs halkları için hakların tam entegrasyonuna ihtiyaç duyulduğu konusunu dile getirdi. 

 

Proje Yöneticisi Hüseyin Silman ise, AB Finansmanlı projenin planlanan faaliyetleri hakkında genel bir bilgi verdi. Son olarak, Avrupa Komisyonu Program Yöneticisi Mihai-Florin Stoleru, AB tarafından finanse edilen bu projenin, Kıbrıs'taki sivil toplum kuruluşlarının aynı zamanda çözüm sürecinin de temel unsurları olan insan haklarını savunmak; uzlaşmayı ve yakınlaşmayı teşvik etmek gibi pek çok önemli işlevi olduğunu vurguladı. 

cpdc logo tr.png
EU.png

İletişim Detayları

 

 7 Sakarya Sokak, Köşklüçiftlik / Nicosia 

+90 (392) 228 4330

contact@cypdc.org 

‘BENİMSE: Haklar İçin Uzlaşı ’projesi Avrupa Birliği tarafından finanse edilmekte ve CPDC ve ICLAIM tarafından uygulanmaktadır. İçeriği tamamen CPDC ve ICLAIM’in sorumluluğunda olup Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmayabilir.

  • Facebook
  • LinkedIn
bottom of page